• Firma

 

Historia Titana

 

 

W 1968 roku John Geberth Jr rozpoczął działalność w Clifton, New Jersey w swoim garażu tworzył narzędzia, matryce i inne instrumenty dla sektora producentów.
Syn ślusarz, był dumny z prowadzenie spuścizny ojca. Jego wiara w siebie i swoje zaangażowanie na rzecz doskonałości w rzemiośle zainspirowało go do nazwy jego nowej firmy Titan Tool.

Wkrótce potem firma Gebertha stawała się coraz bardziej nastawiona na produkcję akcesoriów i wyposażenia do agregatów malarskich, które używało coraz więcej malarzy, ponieważ były szybkim i niezawodnym sposobem malowania dużych powierzchni.
 
Niestrudzony i kreatywny człowiek, Geberth dążył do opracowania nowych i bardziej wydajnych sposobów na lepsze i trwalsze części dla przemysłu agregatów malarskich. Rząd USA przyznał mu patenty na kilka jego twórczości, m.in. specjalnie zaprojektowane, wykonane z węglika stali regulowane dysze, które były mocniejsze, bardziej wszechstronne i znacznie trwalsze niż jakiekolwiek inne porównywalne dysze natryskowe na świecie.

Geberth przedstawił swoją opatentowaną regulowaną dyszę kilku największym producentom sprzętu - wszyscy z nich nie wyrazili zainteresowania nowym produktem. Niezrażony ich obojętnością, Geberth sam poszedł w swój biznes i wkrótce Titan Tool stał się, wg opinii malarzy, najlepszym na świecie producentem dysz natryskowych i akcesoriów.
 
Wśród klientów Tytana na "długotrwałe" dysze była niemiecka firma o nazwie Wagner, producent agregatów malarskich i sprzętu dla wykonawców i właścicieli domów, która gwałtownie rozwija swoją własną linię produktów i działań marketingowych w całych Stanach Zjednoczonych. Nawet wnikliwy John Geberth nigdy sobie nie wyobraził, co czeka Titan Tool, kiedy to po raz kolejny drogi skrzyżuje z WAGNERem na przełomie 20 wieku.
 
Zainspirowany i zachęcony sukcesem swojej działalności, Geberth pracował jeszcze ciężej, aby Titan Tool pozostał w czołówce rozwoju nowych produktów.W 1981 r. opracowano bezpowietrzny pistolet natryskowy Titan LX-80 - narzędzie, tak eleganckie, skuteczne i wydajne, że jego podstawowa konstrukcja pozostała niezmieniona od ponad 20 lat.
 
Pięć lat później Titan wstrząsnął fundamentem przemysłu agregatów malarskich, gdy w 1986 roku wprowadzono Titan 440 elektryczny agregat bezpowietrzny - pierwszy agregat w swoim rodzaju dostępny dla kontrahentów poniżej 1.000 dolarów. Był znacznie mniejszy niż większości bezpowietrznych agregatów malarskich i bardzo mobilny. Konkurencyjni producenci, wytykali nowy agregat jako "zabawkę" i przewidywali, że żaden poważny profesjonalista nigdy go nie kupi. Dwadzieścia lat później Titan 440 wciąż straszy konkurentów jako najlepiej sprzedający się agregat dla wykonawców w USA.

Titan 440 także zrewolucjonizował rynek wynajmu agregatów. Wcześniej, w przemyśle borykano się z dużymi, złożonymi agregatami membranowymi, wymagającymi dużo energii do pracy i doświadczeń technicznych do eksploatacji. Jednym zamachem Titan 440 zmienił dynamikę wynajmu i było to niedługo przed utworzeniem przez Titana dywizji RentSpray i stworzeniem linii agregatów zaprojektowanych specjalnie do wynajmu. Najlepsi przedstawiciele przemysłu zostali zatrudnieni i przygotowani do pracy wyłącznie w segmencie rynku najmu agregatów.

Dwadzieścia trzy lata po tym jak Titan Tool powstał w garażu w Clifton, stał się znaczącym producentem, ze sporym obiektem w północnej New Jersey i linią agregatów natryskowych, urządzeń i akcesoriów, czego zazdrościła cała konkurencja. Markę Titan można zobaczyć w każdym większym sklepie z farbami i u dostawców sprzętu w USA.

W 1991 roku John Geberth postanowił wycofać się z biznesu i sprzedać Titan Tool do grup partnerskich, które sprzedały go następnie w krótkim czasie do grupy kapitałowej w 1994 roku. Rok później spółka holdingowa nabyła Speeflo z Houston w Texasie - fabrykę spalinowych, elektrycznych i zasilanych powietrzem agregatów malarskich założoną przez niejakiego Gus Levy.

Podobnie jak Titan Tool, Speeflo było dynamiczną, innowacyjną firmą, która specjalizowała się w produkcji hydraulicznych tłokowych agregatów malarskich. Agregaty malarskie Speeflo były znacznie bardziej efektywne, niż tradycyjne urządzenia na sprężone powietrze, bardziej wydajne niż agregaty membranowe i trwalsze niż konkurencyjne mechaniczne agregaty tłokowe.

Titan i Speeflo stały się uzupełniającymi się markami, które razem oferowały imponującą gamą agregatów malarskich, malowarek drogowych, sprzętu i akcesoriów do profesjonalnego segmentu kontrahentów rynku. To był wizjonerski i bardzo atrakcyjny sojusz, który zwrócił uwagę jednego z własnych klientów Titana - firmy znanej z innowacyjnego projektowania i jakości z najwyższej półki.

W styczniu 1999 r., Wagner Holdings, Inc motor napędowy globalnego biznesu i światowy liderem w projektowaniu i produkcji sprzętu do natrysku bezpowietrznego nabył Titan Tool i markę Speeflo pod parasolem marketingowym, wraz z linią mechanicznych agregatów tłokowych SprayTECH i linią urządzeń HVLP CAPspray.
Z pociągnięciem pióra, Wagner stał się drugim co do wielkości dostawcą agregatów malarskich i sprzętu w klasie wykonawców w USA .

Dzisiaj, WAGNER dostarcza agregaty, sprzęt i akcesoria do obu segmentów rynku użytkowników profesjonalnych (przemysł i budownictwo) i konsumentów detalicznych (właścicieli mieszkań, majsterkowiczó w). WAGNER ma 1700 pracowników w 21 działających firmach i 10-ciu międzynarodowych filiach sprzedażowo-usługowych, prowadzących działalność w ponad 70 krajach na całym świecie.
 
Przedstawicielem Wagnera w Polce i wyłącznym Importerem agregatów firmy Titan do malowania w budownictwie jest niezależna firma WAGNER-SERVICE położona na zachód od Katowic w Świętochłowicach.